Gdy kierowcom brakuje wyobraźni to tylko kompleksowe rozwiązania przy przejściach dla pieszych pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Aby zapewnić ochronę zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach jak centra wsi, przejścia przy szkołach, warto zamontować przy drodze zestaw aktywny do znaku D-6 z całą gamą elementów BRD ograniczających prędkość i zwiększających widoczność.

Zestaw aktywny montowany wraz ze znakiem D-6 oznaczającym, że w danym miejscu jest przejście dla pieszych to najlepsze rozwiązanie, które na pewno zwróci uwagę kierowcy, że zbliża się do miejsca, po którym porusza się wielu pieszych. Dodatkowe doświetlenie przejścia zwiększa bezpieczeństwo zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. 

Przemyślane przejście

Przysłowiowa zebra w centrum małej miejscowości, przez którą przebiega główna droga, przy szkole bądź urzędzie to przestrzeń, po której piesi powinni poruszać się bez obaw, dlatego w gestii zarządcy drogi jest wykonanie maksymalnej ilości oznaczeń, aby każdy kierowca wiedział, że tu trzeba zwolnić.
Aktywne przejście to doskonała wizja gwarantująca bezpieczeństwo na drodze.

Czujnik ruchu

Zaletami aktywnego przejścia dla pieszych jest łatwy montaż urządzenia oraz jego energooszczędność, ponieważ posiada własne zasilanie z panelu solarnego. Pieszy zbliżając się do przejścia to uruchamia oświetlenie na znaku, ponieważ wykrywa go czujnik ruchu. Dzieje się tak, żeby kierowca miał czas na maksymalne spowolnienie samochodu, a człowiek mógł spokojnie przejść przez ulicę.

Punkt bezpieczeństwa

- Do takiego zestawu w celu większego oddziaływania na kierowców można jeszcze dodać próg wyspowy przed pasami po prawej i lewej stronie. Taka organizacja sprawi, że kierowca będzie musiał zwolnić przed samym przejściem. Po środku drogi, przed zebrą można po obu stronach ustawić azyl drogowy ze znakiem U5b. Van Berde jako jedyny producent BRD w Polsce posiada także U5b z zasilaniem solarnym, dzięki czemu świecąca strzała na znaku wskazująca kierunek jazdy, błyska całą dobę.  Azyle ułożone po obu stronach „zebry” tworzą na niej miejsce schronienia, gdzie pieszemu nic nie zagraża – wymienia Jarosław Zubiel dyrektor VAN BERDE Sp. k.

Oświetlone przejście

Przejście można dodatkowo wyposażyć w kocie oczka wklejone w asfalt, które migają swoim światłem przed pasami,  kiedy do jezdni zbliża się pieszych. Kocie oczka można zsynchronizować z czujnikiem ruchu, który jest wbudowany w zestaw aktywny do znaku D6.
Takie kompleksowe zabezpieczenie z pewnością wpłynie na poprawę ochrony.

Piesi nie będą obawiać się, że nie są widoczni na drodze, a kierowcy będą uważniejsi w takich miejscach. Szereg rozwiązań wymusi na kierujących, aby zdjęli nogę z gazu.

Poprawne i skuteczne oznaczenia są bardzo potrzebne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach albo w miejscach o natężonym ruchu pieszych. Centa w małych miejscowości, przez które biegną główne drogi z pewnością potrzebują takich systemowych rozwiązań. Zazwyczaj w takich ośrodkach działają szkoły, urzędy, sklepy które kumulują ruch, a główne trasy sprawiają, że kierowcy bez refleksji  wciskają gaz. Sam znak D6 to za mało, a próg zwalniający przed przejściem wymusi na kierowcy hamowanie.

Przepuszczanie pieszych na przejściach powinno być standardem. Wymuszanie przez ludzi możliwości przejścia przez ulicę, w wyznaczonym do tego miejscu, to niestety wciąż codzienność, w dodatku bardzo niebezpieczna.
Statystyki są zatrważające, bo mimo oznakowania pionowego i poziomego wciąż dochodzi do bardzo wielu wypadków na przejściach dla pieszych.

 

źródło i fot.: vbtraffic

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij