Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej 14 kwietnia 2021 roku zrealizowało seminarium „ABC produkcji betonu mrozoodpornego”.

Jak zabezpieczyć beton przed destrukcją mrozową? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwano podczas seminarium zorganizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej. Aktualny stan wiedzy, praktyczne porady oraz stan najnowszych badań zaprezentowali naukowcy i praktycy. Stowarzyszenie planuje kolejne wydarzenia z zakresu technologii betonu.

 Jak zauważył Tadeusz Wasąg, prezes zarządu Stowarzyszenia obecna sytuacja wymagała od Stowarzyszenia znalezienia nowych metod kontaktu z osobami chcącymi pogłębić swoją wiedzę w zakresie projektowania i produkcji betonu – O tej porze roku powinniśmy przygotowywać się do konferencji naukowo technicznej „Reologia”, którą co dwa lata organizujemy wspólnie z Politechniką Śląską oraz Grupą Górażdże.

Obostrzenia pandemiczne spowodowały, że byliśmy zmuszeni odwołać konferencję. Postanowiliśmy jednak podtrzymać tradycję spotkań i zorganizować je w nieco zmienionej formule. Podczas seminarium kompleksowo omówione zostały zagadnienia związane z zabezpieczaniem obiektów betonowych przed korozją wywołaną mrozem.

W pierwszej części webinaru prof. dr hab. inż. Paweł Łukowski, Kierownik Zakładu Inżynierii Materiałów Budowlanych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, wyjaśnił słuchaczom powody szkodliwości niskich temperatur na beton. Przedstawił przyczyny i mechanizmy powstawania korozji spowodowanej działaniem mrozu i środków rozmrażających. Następnie zaprezentował sposoby poprawy mrozoodporności poprzez zastosowanie domieszek napowietrzających.

W drugiej części eksperci SPCHB Michał Oleksik oraz Cyprian Pełczyński przedstawili najistotniejsze elementy konieczne do wytworzenia betonu o pożądanych parametrach mrozoodpornych skupiając się na surowcach i poprawnym przeprowadzeniu napowietrzania mieszanki betonowej. Wyjaśniono mechanizmy tworzenia porów powietrznych w betonie. Określono ich pożądane rozmieszczenie, zawartość i konieczną stabilności. Dzielono się zaleceniami opartymi na praktycznych doświadczeniach. Ostatnim poruszonym tematem były najnowsze trendy zabezpieczeń przeciwmrozowych, a w szczególności wykorzystanie mikrosfer. Zagadnienie przedstawił Konrad Grzesiak, który omówił ich zastosowanie i mechanizmy działania. Zaprezentował również przykłady dotychczasowych zastosowań. – Wydarzenie zgromadziło ponad 120 uczestników.

Bardzo nas cieszy, że w trakcie wykładów liczba osób nie spadała, a słuchaczy wręcz przybyło. Oznacza to, że tematyka webinaru została trafnie wybrana i chyba podana w przystępnej formie, skoro uczestnicy wytrzymali przy komputerach – podsumowywał webinar Michał Oleksik.


Biuletyn „ABC produkcji betonu mrozoodpornego” wydany przez SPCHB dostępny jest pod adresem: https://spchb.pl/download/files/1395.pdf

Nagranie seminarium jest dostępne pod adresem: https://spchb.clickmeeting.com/webinar-recording/IYnw7bdf6

Informacje o kolejnych wydarzeniach zostaną umieszczone na stronie: www.spchb.plźródło i fot.: Biuro Prasowe Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij