Oddano do użytku wybudowaną przez STRABAG drogę ekspresową S17 od Góraszki do Kołbieli

Od 17 lipca 2020 r. kierowcy mogą korzystać z 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 z Warszawy do Lublina pomiędzy węzłami Góraszka i końcem obwodnicy Kołbieli.
Kontrakt w formule projektuj i buduj obejmuje realizację dwóch odcinków trasy. Pierwszy z nich to 15,2 km drogi ekspresowej S17 od węzła Góraszka do początku obwodnicy Kołbieli. W ramach inwestycji wybudowano cztery węzły drogowe: Góraszka, Wiązowna, Otwock i Ostrów. Drugi odcinek trasy – obwodnica Kołbieli - ma długość 8,7 km. W ramach tego zadania powstał węzeł Kołbiel, rozbudowany do parametrów przewidzianych dla skrzyżowania z przyszłą drogą ekspresową S50.
Cały 24-kilometrowy fragment drogi S17 wykonany został w technologii betonu cementowego. Na odcinku od Góraszki do Wiązownej droga jest dwujezdniowa o trzech pasach ruchu w każdym kierunku, a w dalszym przebiegu ma przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu.
Zgodnie z zakresem prac generalnego wykonawcy przebudowane zostały także istniejące drogi poprzeczne i skrzyżowania. Powstały obiekty inżynieryjne, w tym przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz przepusty dla płazów.
Po udostępnieniu ciągu głównego trasy kontynuowane będą dalsze prace budowlane, w tym dokończenie 250-metrowego fragmentu jezdni drogi S17 na styku zadań, na budowę którego decyzja ZRID została wydana w czerwcu 2020 r. W trakcie budowy są miejsca obsługi podróżnych oraz urządzenia służące ochronie środowiska i urządzenia podczyszczające wody opadowe. Trwają również prace przy układaniu chodników i budowie ścieżek rowerowych.
- Przekładamy ruch pojazdów na główne jezdnie budowanej drogi ekspresowej. Mimo pandemii jest to czas wzmożonych wyjazdów wakacyjnych, dlatego jestem przekonany, że kierowców ucieszy otwarcie nowego odcinka. Budowa trasy S17 z Warszawy do Kołbieli z pewnością poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżowania, skróci także czas przejazdu z Lublina do stolicy. Nowa trasa przejmie część ruchu z istniejących dróg lokalnych i w znacznym stopniu odsunie go od obszarów zabudowanych. Udostępniony dziś do ruchu odcinek to jeden z kilkunastu fragmentów dróg ekspresowych i autostrad w kraju, w budowę których zaangażowany jest zespół pracowników grupy STRABAG w Polsce. Dla GDDKiA budujemy obecnie około 200 km tras – powiedział Waldemar Wójcik, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

STRABAG


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij