65. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, w której funkcję bezpośredniego organizatora pełnił Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej przeszła do historii.

Konferencja wzorem roku ubiegłego rozpoczęła się w krynickiej pijalni, a sesje naukowe zagościły w niedalekiej Muszynie, w hotelu Activa. Podczas uroczystej inauguracji konferencji odbyło się wręczenie nagród i medali PZITB, za rok 2019. Otrzymali je:
- Nagrodę PZITB im. prof. Wacława Żenczykowskiego - dr hab. inż. Janusz Konkol z Politechniki Rzeszowskiej.
- Nagrodę PZITB im. prof. Stefana Bryły - dr hab. inż. Radosław Jasiński z Politechniki Śląskiej.
- Medal PZITB im. prof. Stefana Kaufman - prof. dr hab. inż. Jacek Śliwiński z Politechniki Krakowskiej.
- Medal PZITB im. prof. Romana Ciesielskiego - prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej.
- Nagrodę PZITB im. prof. Aleksandra Dyżewskiego w dziedzinie praktycznej - dr inż. Radosław Dominik Sekunda  - z Polskiej Grupy Inżynierskiej.
- Nagrodę PZITB im. prof. Aleksandra Dyżewski w dziedzinie naukowej  - dr hab. inż. Agnieszka Leśniak, prof. PK  z Politechniki Krakowskiej.

Tradycyjnie konferencja składała się z dwóch części: problemowej i ogólnej. Myślą przewodnią części problemowej była  „cyfryzacja w budownictwie i architekturze”, obejmująca 8 obszarów konferencyjnych rozważań:
-    Obsługa baz danych, Big Data
-    Grafika komputerowa, wizualizacje 3D
-    BIM – oprogramowanie
-   Automatyzacja w budownictwie
-    Druk 3D, skanery przestrzenne
-    Projektowanie parametryczne
-   GIS w budownictwie i planowaniu przestrzennym
-    IoT – internet rzeczy

Przedmiotem części ogólnej konferencji były problemy naukowe z zakresu:
-    budownictwa ogólnego,
-    fizyki budowli,
-    geotechniki,
-    inżynierii komunikacyjnej,
-    inżynierii materiałów budowlanych,
-    inżynierii przedsięwzięć budowlanych,
-    konstrukcji betonowych,
-    konstrukcji metalowych,
-    mechaniki konstrukcji i materiałów,
-    budownictwa hydrotechnicznego.

W trakcie konferencji zorganizowano dwa konkursy:
- konkurs na najlepszy samodzielny referat młodego naukowca, tj. samodzielnego autora referatu, który w dniu rozpoczęcia konferencji nie ukończył 35. roku życia,
- konkurs na najlepszy samodzielny poster młodego naukowca, podczas którego zaprezentowanych zostało 10 prac, przez 13 uczestników.
Laureatami konkursu na najlepszy samodzielny referat młodego naukowca, wygłoszony podczas konferencji, zostali:

I miejsce - dr inż. Piotr Woźniczka z Politechniki Krakowskiej za referat pt. „Ocena odporności ogniowej stalowej kratownicy o dużej rozpiętości”,
II miejsce – dr inż. Krzysztof Nepelski z Politechniki Lubelskiej za referat pt. „Analiza MES osiadania budynku wysokiego posadowionego na podłożu lessowym”,
III miejsce – mgr inż. Michał Piątkowski z Politechniki Koszalińskiej za referat pt. „Wpływ geometrii kratownicy z imperfekcjami na obciążenie poprzecznego tężnika dachowego”.
W konkursie na najlepszy samodzielny poster młodego naukowca wyniki były następujące:
I miejsce – Rafał Budziński i Katarzyna Sieńkowska z Politechniki Rzeszowskiej, za plakat pt. „Badania wpływu usztywnień podłużnych kształtowników giętych na zimno na ich nośność przy ściskaniu”,
II miejsce – Kamil Krzywiński z Politechniki Wrocławskiej za plakat pt. „Wpływ teksturowania podkładu betonowego na wytrzymałość przy odrywaniu posadzki z żywicy epoksydowej”,
III miejsce – Dawid Cichy z Politechniki Warszawskiej za plakat pt. „System wykrywania przekroczeń warunków nośności w stalowych konstrukcjach hal przemysłowych”.

Stałe miejsce w programie konferencji miało zebranie Komitetu Nauki PZITB, zebranie Sekcji Konstrukcji Metalowych, a także zebranie Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.
Po raz pierwszy w trakcie konferencji odbył się turniej bowlingu o Puchar Przewodniczącego KILiW PAN, Profesora Kazimierza Furtaka, pomiędzy poszczególnymi sekcjami KILiW PAN. Zwyciężyła Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych przed Sekcją Inżynierii Komunikacyjnej, Mostowej i Koejowej oraz Sekcją Budownictwa Geotechnicznego.

Następna 66. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB już za rok. Serdecznie zapraszamy!


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij