5-7 czerwca 2019 r. w Wiśle odbyło się XXVI Sympozjum Cynkownicze PTC. Tematem tegorocznego spotkania było „Cynkowanie w świecie zmian”.

Polskie Towarzystwo Cynkownicze powstało w 1994 roku i zrzesza obecnie ponad 60 firm z branży cynkowania ogniowego oraz przedsiębiorstwa i instytucje naukowe współpracujące z tą branżą. Główne cele organizacji to integracja polskiej branży cynkowniczej oraz wspólne działania jej Członków na rzecz rozwoju branży i popularyzacji metody cynkowania ogniowego. W tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.

W dniu 5 czerwca podczas Walnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zebrania Członków PTC, odbyły się wybory. Na stanowisku Prezesa Zarządu pozostał p. Jacek Zasada (Ocynkownia Śląsk Sp. z o.o.), oraz wybrano nowy Zarząd w składzie:
- Janusz Łuczak (Inofama S.A.) – Wiceprezes,
- Piotr Ruszkowski (Metaltech Cynkownia Sp. z o.o.) – Wiceprezes,
- Jarosław Kwiatkowski (TERMETAL Piotr Glaner sp.k.) – Wiceprezes,
- Maria Siek (Mostostal Siedlce Sp. z o.o. Sp. k.) – Sekretarz.

Wybory Komisji Rewizyjnej:
- Stanisław Gutteter – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,

Członkowie:
- Elżbieta Cyranka (CHEM-PROTECT.Elżbieta Cyranka),
- Andrzej Konwisarz (TERMETAL Piotr Glaner sp.k.).

Prezes Jacek Zasada podsumował ubiegły rok przedstawiając sprawozdanie zarządu. Zaprezentowane zostały najważniejsze działania i wydarzenia branżowe organizowane przez Polskie Towarzystwo Cynkownicze, bądź w których Stowarzyszenie brało udział, a w tym konferencje, targi oraz inne liczne spotkania. Sprawozdanie zarządu oraz sprawozdanie finansowe Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego w głosowaniu jawnym zostało zatwierdzone jednogłośnie przez Walne Zgromadzenie Członków PTC. Zarząd PTC otrzymał absolutorium za rok 2018.
W tegorocznym sympozjum wzięło udział ponad 130 osób z ponad 70 firm oraz placówek naukowych, nie tylko będących Członkami PTC, ale także z firm i instytucji współpracujących z Członkami Towarzystwa.
Pierwszego dnia odbyła się uroczysta gala wieczorna, a następnie wystąpił Partner Główny Sympozjum - firma Boliden. Kolejnym ważnym punktem było uhonorowanie złotą odznaką p. Lucjana Grębowicza za zasługi i wkład w rozwój Towarzystwa Cynkowniczego.
 
Drugi dzień Sympozjum obfitował dużą ilością wykładów i prezentacji. W programie sympozjum przewidziano wystąpienia ekspertów z różnych gałęzi przemysłu oraz przedstawicieli firm i instytucji współpracujących z branżą cynkowniczą. Głównemu tematowi poświęcone było wystąpienie Prezesa PTC Jacka Zasady, który w swojej prezentacji - "Cynkowanie w świecie zmian" pokazał, że pośród wielu globalnych zmian, takich jak: wzrost ludności, urbanizacja, brak wody, konsumpcjonizm, niestabilność rynków walutowych, dezinformacja; cynkowanie ma swoją szansę dalej się rozwijać jako technologia SMART, a więc atrakcyjna, konkretna i opłacalna dla użytkownika.
 
Wśród prezentowanych tematów znalazły się:
•    Kluczowe problemy europejskich cynkowników… na poziomie EGGA, Murray Cook, EGGA, Europejskie Stowarzyszenie Cynkownicze
•    Czech and Slovak Galvanizing Award 2018, Petr Strzyž, Czesko-słowackie Stowarzyszenie Cynkownicze
•    Identyfikacja poziomu korozyjności atmosfery w otoczeniu dróg. Wybrane przykłady. Lech Kwiatkowski, Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Zakład Korozji i Technologii Antykorozyjnych
•    Zmiany w podstawowej normie zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowychPN-EN ISO 12944:2018, w tym systemach na cynk ogniowy, Agnieszka Królikowska, Polskie Stowarzyszenie Korozyjne
•    Zmiany w legislatywach słowackich, czeskich i europejskich, Petra Matušková, CENIA, Czeska Agencja Informacji o Środowisku
•    Projekt „Buduj ze stali”, Zbigniew Miodowski, ZinkPower Szczecin Sp. z o.o.
•    Zarabianie na transformacji cyfrowej w przemyśle galwanicznym, Angela Curtis, Hasco-Thermic Ltd
•    „Wysoko, wyżej, najwyżej. Trening motywacyjny Artura Partyki.”, Artur Partyka Gość Specjalny
•    Produkcja cynku w świecie zmian - przykład G.K. ZGH Bolesław, Piotr Barczyk, ZGH Bolesław S.A.
•    Technologie ogrzewania gazowego w piecach cynkowniczych, Jiří Tomšej, WECAS PARTNERS
•    Parametry warunkujące pracę pieca cynkowniczego oraz ich wpływ na wydajność procesu cynkowania, Jacek Sipa Remix S.A.
•    New Chromium III Passivation – TIB Finish CH03, Andrew Bennison, TIB Chemicals AG
•    Czyste powietrze - odpylanie w cynkowniach i system Mikropul Assist - nowość na rynku filtracji, Michał Surowiec, Nederman Mikropul Poland Sp. z o.o.
•    Energooszczędne ogrzewanie hal, Daniel Mróz, Schwank POLSKA Sp. z o.o.
•    Gaz LNG optymalną alternatywą dla branży cynkowniczej, Tomasz Syrek, Cryogas M&T Poland S.A.
•    Wymiana wanny w piecu cynkowniczym, Adam Kurda, LOI POLAND Sp. z o. o.
Po południu dla uczestników przewidziany został urozmaicony program rekreacyjny –Spacer po Wiśle, zwiedzanie skoczni narciarskiej im. Adama Małysza, a na koniec podjazd zboczami Zadniego Gronia pod Zamek Prezydenta RP, spacer w okolicy zamku i zamku Dolnego, gdzie na tarasie goście mieli czas na skosztowanie mioduli prezydenckiej.
 
Ostatniego dnia zaplanowane zostało zwiedzanie Zakładu Wyrobów Metalowych Strumet Sp. z o.o. w Strumieniu. Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET rozpoczął swoją działalność z początkiem 1995 roku. Zajmuje się projektowaniem i produkcją metalowych pojemników wielokrotnego użycia, stosowanych w transporcie i magazynowaniu. Głównym odbiorcą produktów są największe firmy branży motoryzacyjnej, ale znajdują również zastosowanie w wielu innych gałęziach gospodarki.
- „25 lat działalności Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego to sporo ale szczególnie 15 ostatnich lat to okres burzliwego rozwoju naszej branży. Dość powiedzieć, że obecnie jesteśmy trzecim rynkiem w Europie po Niemczech i Wielkiej Brytanii w ilości ocynkowanej konstrukcji. Oczywiście duża jej część wyjeżdża na Zachód bowiem Polska jest znaczącym jej wytwórcą i eksporterem. Rozwój branży zawdzięczamy nie tylko budowie nowych zakładów ale też rosnącej świadomości ochrony antykorozyjnej wśród wykonawców i inwestorów." - podsumował Jacek Zasada, Prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij