8-14 kwietnia 2018 r. w Monachium po raz 32. odbyły się Międzynarodowe Targi Specjalistycznych Maszyn Budowlanych, Sprzętu i Urządzeń Stosowanych w Budownictwie oraz Maszyn Górniczych Bauma. Podczas tegorocznej edycji padło kilka znaczących rekordów.

Bauma jest platformą umożliwiającą spotkanie przedstawicieli wszystkich światowych rynków. To również miejsce, gdzie można zapoznać się z trendami w konstrukcji maszyn i realizowaniu projektów. Szczególny nacisk w tym roku położono na propagowanie idei zdigitalizowanego placu budowy oraz koncepcji zrównoważonego cyfrowego rozwoju. Wystawcy zgodzili się, że cyfryzacja jest absolutnym trendem w branży maszyn budowlanych. Współczesne maszyny i pojazdy stają się czystsze, cichsze i bardziej wydajne. Wiele z nich ma teraz elektryczne i hybrydowe systemy napędowe. Uroczystego otwarcia Targów dokonali niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier, premier Bawarii Markus Söder oraz prezes Messe München Klaus Dittrich. Wśród polityków odwiedzających tegoroczną Baumę można wymienić: Stéphana Diona (ambasador Kanady w Niemczech), Stefana Rummela (dyrektor zarządzający Messe München), Willia Liebherra (prezes zarządu Liebherr) czy Jonatana Juliena (minister energii i zasobów naturalnych Quebec). W tym roku Targi odwiedziło ponad 620 tys. osób, co w ostatecznym rozrachunku daje 40 tys. więcej odwiedzających w stosunku do roku ubiegłego. Ponad 250 tys. odwiedzających to osoby spoza Niemiec – Austriacy, Włosi, Szwajcarzy, Francuzi, Holendrzy, Rosjanie, Szwedzi, Czesi, Brytyjczycy oraz Polacy. Aż 5,5 tys. osób przybyło z Chin. Rekord padł również zarówno w zakresie liczby wystawców, która wyniosła 3702 z 63 krajów, jak i zajmowanej przez nich powierzchni. Po raz pierwszy teren wystawienniczy miał obszar aż 614 tys. m2. Czas targów to nie tylko wystawa maszyn czy rozmowy handlowe. Każdego dnia wybitni reprezentanci środowiska akademickiego i branżowego omawiają różnorakie projekty badawcze i koncepcje. Pod dyskusję poddawany jest m.in. temat maszyn budowlanych połączonych siecią „ekosystemów”, dzięki którym mogą wspólnie pracować i wykonywać zadania. Rozmowy toczą się też na temat bezpieczeństwa czy wydajności, lecz budowa sieci wydaje się najważniejszym obecnie trendem w konstrukcji maszyn. 7 kwietnia, w przeddzień otwarcia Targów, po raz 12 zostały rozdane specjalne nagrody branżowe Innovation Awards. Nagrody te są przyznawane za projekty opracowane w duchu zrównoważonego rozwoju oraz o wyjątkowej praktycznej użyteczności, przyczyniające się do efektywnego wykorzystania energii, zasobów i/lub humanizacji miejsca pracy. We wszystkich kategoriach przedstawione innowacje muszą dotyczyć budownictwa, przemysłu materiałów budowlanych i maszyn górniczych lub przemysłu budowlanego, jak również branży materiałów budowlanych.

Zwycięzcy są wyłaniani w ramach pięciu kategorii:
- Maszyny, Podzespoły/Systemy cyfrowe,
- Prace budowlane/Proces budowlany/Metoda budowlana,
- Badania/Nauka, Projekt.

Laureatów
wyłoniono we współpracy z uznanymi stowarzyszeniami branżowymi:
– German Engineering Federation (VMDA),
– German Construction Industry Association
(HDB),
– Central Association of the German Construction
Industry (ZDB),
– German Building Materials Association
(BBS).

W tym roku nagrodzeni zostali:

− W kategorii Maszyny zwyciężyła firma Herrenknecht AG za E-Power Pipe®. E-Power

Pipe® to bezwykopowa, ekonomiczna i przyjazna środowisku metoda instalacji kabli podziemnych. Pozwala na wykonanie otworów o niewielkich średnicach, ale znacznej długości i w o wiele mniejszej głębokości. Prace z wykorzystaniem E-Power Pipe® są wykonywane z dużą precyzją i szybkością.

− W kategorii Podzespoły/Systemy cyfrowe zwyciężyła firma Moba Mobile Automation AG za PAVE-TM Layer Thickness Measurement.

PAVE-TM jest zautomatyzowanym systemem pomiaru grubości powłok w budownictwie drogowym. Pionierski system automatycznie podaje grubość powstającej powłoki asfaltowej, redukując konieczność ręcznego wykonywania pomiarów. Nowy ultrasoniczny czujnik CSMT-300 zapewnia precyzyjną pracę systemu.

− W kategorii Prace budowlane/Proces budowlany/Metoda budowlana zwyciężyła firma Max Bögl Stiftung & Co. KG za Worldwide.

The mobile fabrication. The Hybrid Towers firmy Max Bögl Wind AG znane są ze swojego hubu energetycznego i wydajnego wykorzystywania energii wiatrowej. Co jednak jeszcze ważniejsze – dzięki mobilnej produkcji możliwe jest produkowanie betonowych elementów w niemal każdym miejscu na świecie.

− W kategorii Badania/Nauka zwyciężył zespół Technical University of Munich za projekt Driver guidance 4.0.

Projekt zakłada wprowadzenie na plac budowy technologii holografi cznej. Wykorzystanie danych BIM wyświetlać się będzie użytkownikom specjalnych okularów. Korzystać z nich mogą architekci, projektanci i operatorzy maszyn. Wszystkie informacje na temat placu budowy, zwłaszcza w strefach specjalnych czy niebezpiecznych, będą dostępne od ręki.

− W kategorii Projekt zwyciężyła firma Liebherr- Hydraulikbagger GmbH za INTUSI INTuitives USer Interface. INTUSI INTuitives USer Interface jest innowacyjnym, adaptowalnym, intuicyjnym systemem komunikacyjnym pomiędzy użytkownikiem a maszyną oraz pomiędzy samymi maszynami, tworząc nowoczesny model zarządzania maszyną. Projekt po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie właśnie na targach Bauma 2019.

Bauma utrzymuje pozycję największych targów specjalistycznych na świecie. Rozwój imprezy jest też potwierdzeniem tezy, że branża budowlana i górnictwo, pomimo problemów, stanowią kluczowe gałęzi światowej gospodarki. Kolejna edycja tego wydarzenia odbędzie się 4-10 kwietnia 2022 roku.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij