8-10 października w Wiśle odbyły się jubileuszowe X Dni Betonu. W tym roku udział w konferencji wzięło 1060 osób. Dni Betonu to największe wydarzenie naukowo-techniczne w Polsce.
Oprócz sesji tematycznych w programie wydarzenia znalazły się: sesja posterowa, pokazy technologiczne oraz panele dyskusyjne.
Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Producentów Cementu. Patronat honorowy nad konferencją objęli minister infrastruktury i generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, natomiast patronat naukowy sprawowała Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN wraz z Sekcją Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.
Tematyka konferencji była bardzo szeroka. Wśród poruszanych zagadnień można wymienić np. kwestie związane z drogami betonowymi, betonem towarowym czy architekturą betonową. Omówiono budownictwo kolejowe, mostowe, tunelowe oraz betonowe konstrukcje masywne. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z betonami nowej generacji oraz cementami i betonami z dodatkami mineralnymi, a także zastanawiali się nad rolą domieszek w technologii betonu i zapraw. Pierwszego dnia odbyły się dwie sesje wykładów. Wśród nich m.in. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej wygłosił referat pt. „Mosty betonowe: stan obecny i kierunki rozwoju”. Wieczorem odbyła się dyskusja panelowa o budownictwie w polskiej gospodarce z udziałem zaproszonych gości: Tomasza Pałasińskiego (GDDKiA Oddział w Krakowie), Adriana Furgalskiego (TOR), Bohdana Wyżnikiewicza (IPiAG) oraz Dariusza Blochera (Budimex). Podczas wieczornej kolacji odbyły się również prezentacja prac studentów architektury – uczestników warsztatów betonowych – oraz rozdanie nagród Konkursu Power Concrete 2018. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy musieli wykonać próbki betonu o zadanej wytrzymałości na ściskanie. W drugim etapie pięć zwycięskich zespołów miało wykonać beton z zadaną ilością cementu o maksymalnej wytrzymałości na ściskanie. Zwycięzcą została drużyna Grupy Ożarów w składzie: Artur Paszkowski, Krzysztof Pytel, Kamila Mrozowska, Maciej Nowak i Tomasz Kordecki. Drugiego dnia uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu Artura Łagosza i Damiana Chełmeckiego o kruszywie wapiennym jako potencjalnym składniku betonów przeznaczonych dla budownictwa mostowego. Witold Jawański, Agnieszka Michalik i Radosław Stachowicz opowiadali o wpływie doboru cementu i piasku na charakterystykę napowietrzenia oraz rzeczywistej mrozoodporności pompowalnego betonu mostowego. Tego dnia miała miejsce dyskusja o prefabrykacji betonowej w budownictwie mieszkaniowym. Uczestniczyli w niej: Jacek Bielecki (BGK Nieruchomości), Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), Robert Geryło (Instytut Techniki Budowlanej), Przemysław Borek (Pekabex), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich).
Podczas uroczystej kolacji wręczono Nagrody Dni Betonu dla osób i instytucji o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu zarówno w obszarze nauki, jak i rzeczywistych realizacji obiektów budowlanych. Nagroda ta jest znana jako „betonowe Oscary”. W tym roku laureatami zostali: Maria Kaszyńska, Andrzej Tekiel, Tadeusz Wasąg, Cezary Madryas oraz duet architektów Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Po oficjalnych wystąpieniach nadeszła chwila wytchnienia dla wszystkich przy muzyce – zaproszoną w tym roku gwiazdą był zespół Dżem. Ostatniego dnia oprócz wykładów odbyło się również seminarium na temat normy PN-EN 206. Na zakończenie prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu Andrzej Ptak pożegnał wszystkich gości i zaprosił na kolejną edycję, która odbędzie się w 2020 r.