Spółka zarządzająca A1 zmieni właścicieli? - Magazyn Autostrady

Zarządzająca nadmorską autostradą Gdańsk Transport Company może zmienić właścicieli. W gronie zainteresowanych są m.in. fundusze chińskie i arabskie.

Akcjonariuszami spółki zarządzającej autostradą A1 między Gdańskiem a Toruniem są Skanska A1 Invest, spółka celowa należąca do Skanska Infrastructure Development, John Laing, brytyjski deweloper i operator infrastruktury, oraz specjalizujący się w poborze myta Intertoll i budowlana, sopocka spółka NDI.
Wkrótce ten skład może się zmienić, bo część akcjonariuszy przygotowuje się do wyjścia ze spółki. Jeden z naszych informatorów twierdzi nawet, że podmioty zainteresowane kupnem tego aktywa złożyły już oferty wstępne i akcjonariusze są na etapie negocjacji.
Wśród sprzedających na pierwszym miejscu wymieniana jest Skanska. Ma 30 proc. akcji, ale z informacji „PB” wynika, że nie wszystkie mogą trafić pod młotek.
W gronie zainteresowanych nieoficjalnie wymieniany był fundusz infrastrukturalny Meridiam, który jest akcjonariuszem Autostrady Wielkopolskiej, koncesjonariusza trasy A2 z Konina do Świecka, oraz działający w podobnym segmencie rynku fundusz First State. Z informacji „PB” wynika jednak, że pierwszy z wymienionych raczej nie zdecyduje się na transakcję.
Jak podaje Puls Biznesu, wśród potencjalnych nabywców są także fundusze real estate. W tym segmencie rynku jest zastój, więc rozważają wejście na bardziej ryzykowny, ale też bardziej rentowny rynek infrastrukturalny. Są także firmy oraz fundusze arabskie i chińskie próbujące ulokować kapitał w Europie. Drogowym aktywom przygląda się CEE Equity Partners, fundusz założony przez chiński Exim Bank do inwestycji w naszym regionie.

Puls Biznesu


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij