Liczba wypadków drogowych w Polsce maleje od kilku lat. Według statystyk policji, w 2014 roku było ich niecałe 35 tys. (w 2013 r. – prawie 36 tys., w 2012 r. – ponad 37 tys.)

 

Wpływ na bezpieczeństwo kierujących i pieszych mają również technologie, które zostosowano przy budowie dróg, oraz odpowiednie ich projekty, sprzyjające np. lepszej widoczności czy skróceniu drogi hamowania. W Polsce dynamicznie przybywa nowoczesnej infrastruktury drogowej. Jak pokazują wyniki badań politechnik w Gdańsku i Krakowie, to właśnie nowoczesna sieć dróg daje aż 67% szans na skuteczną ochronę życia i zdrowia użytkowników dróg.

Modernizacje dróg i skrzyżowań

Remonty są znakomitą okazją nie tylko do wymiany zniszczonej nawierzchni, ale też do takiej przebudowy dróg, żeby stały się one bezpieczniejsze. W tym celu wprowadza się np. lewoskręt – pas, na którym skręcając w lewo można się spokojnie zatrzymać i poczekać na możliwość bezpiecznego skrętu. Także piesi zyskują na bezpieczeństwie dzięki budowie tzw. azylów dla pieszych oraz wysp, dodatkowo wyposażanych w aktywne oznakowanie świetlne. Przykładem bezpiecznie zmodernizowanego skrzyżowania jest Barwałd Górny (woj. małopolskie). Wykonująca przebudowę Skanska poszerzyła korpus DK 52, położyła nową wzmocnioną nawierzchnię, wyremontowała zatoki autobusowe, wybudowała chodniki i dwa przejścia dla pieszych. Nad przejściem umieszczono znak ze światłem pulsacyjnym, dzięki czemu jest widoczny z dużej odległości. Dodatkowo pod znakiem zamontowano oświetlenie samego przejścia, co sprawia, że kierowca z większej odległości zauważy pieszego.

Ekologia w parze z bezpieczeństwem

Innowacyjną technologią stosowaną od kilku lat w Polsce jest tzw. gumowy asfalt, uzyskiwany w wyniku zmieszania tradycyjnego asfaltu drogowego z miałem gumowym, pochodzącym ze zużytych opon. Dzięki swoim właściwościom, asfalt modyfikowany gumą ma lepszą przyczepność i skraca kierowcom drogę hamowania. Przy tym jest od tradycyjnego asfaltu bardziej odporny na spękania w niskich temperaturach, mniej podatny na tworzenie kolein i cichszy. - Jest też ekologiczny, ponieważ do jego produkcji używa się gumy odzyskanej ze zużytych opon samochodowych, które stanowią duży problem w Polsce – mówi Grażyna Janicka, Główny Technolog, Skanska. - Ta technologia pozwala na utylizację zalegających opon samochodowych i ponowne ich wykorzystanie. Asfalt z domieszką gumy zastosowaliśmy np. na ul. Purkyniego we Wrocławiu.

Moda na ronda

W Polsce w ostatnich latach ronda powstają jak grzyby po deszczu, są budowane nawet na małych drogach, gdzie ruch samochodowy nie jest wysoki. To oczywiście nie chwilowa moda, która zapanowała wśród zarządzających drogami, ale prosta droga do uczynienia skrzyżowania bardziej bezpiecznym. Rozwiązaniem gwarantującym jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa jest rondo turbinowe. Przykładem jest chociażby rondo na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego i Bojanowskiej w Stalowej Woli. – Było to pierwsze rondo turbinowe – mówi Mariusz Piotrowski, Menadżer Projektu, Skanska. - Zostało zaprojektowane w taki sposób, aby potoki ruchu pasa zewnętrznego i wewnętrznego nie przecinały się. Rozwiązanie to pozwala pojazdom w naturalny sposób kierować się na odpowiednie wyloty ronda, co zmniejsza ryzyko kolizji.

Piesi bezpieczniejsi

Zakopianka uchodzi za jedną z najniebezpieczniejszych dróg w kraju, także dla pieszych. Na ruchliwym odcinku między Krakowem a Myślenicami w ciągu ostatnich kilku lat zginęło kilkadziesiąt osób! W trosce o bezpieczeństwo pieszych GDDKiA buduje nad zakopianką kolejne kładki. W ubiegłym roku w miejscowości Gaj na tym odcinku budowę kładki zakończyła Skanska. Powstał nowoczesny obiekt, wyposażony w widny, odpowiednio oświetlony. Na płycie pomostowej oraz schodach została zamontowana instalację ogrzewania - czujniki reagują na temperaturę i wilgotność nawierzchni, włączając automatycznie jej podgrzewanie. Dzięki temu kładka w zimie będzie zawsze odśnieżona, a piesi unikną ryzyka poślizgnięcia się na śliskiej nawierzchni.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij