Dr inż. Jacek Kawalec jest od ponad 25 lat związany z Politechniką Śląską oraz Polskim Komitetem Geotechniki. Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego w rozmowie z Anną Górską- -Zychlą z „Magazynu Autostrady” odpowiada na pytania dotyczące Europejskiej Konferencji Geosyntetycznej, EuroGeo7, oraz polskiej branży geosyntetycznej.

19-22 września 2021 r. w Warszawie odbędzie się organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne „Europejska Konferencja Geosyntetyczna EuroGeo7”, której celem jest przybliżenie problematyki geosyntetyków. To największa tego typu inicjatywa w Polsce?

EuroGeo7 nie jest inicjatywą stricte polską. To wydarzenie organizowane w ramach działalności międzynarodowego stowarzyszenia geostyntetycznego. Cyklicznie co 4 lata przygotowywana jest Międzynarodowa Konferencja Geosyntetyczna. Każde ze spotkań odbywa się w innym kraju w różnych częściach świata. Aby wypełnić przestrzeń pomiędzy tymi wydarzeniami, przygotowywane są spotkania regionalne. Ostatnie światowe wydarzenie odbyło się w 2018 roku. Na wiosnę 2020 roku zaplanowano konferencję amerykańską, która miała się odbyć w Rio de Janeiro w Brazylii. Następnie jesienią tego samego roku planowana była Europejska, czyli EuroGeo, która została przesunięta na wrzesień 2021 roku. Po wydarzeniu europejskim miały odbyć się GeoAsia i w perspektywie kilku kolejnych miesięcy GeoAfrica. Niestety trwająca pandemia zmodyfikowała wszystkie te plany i większość wydarzeń została przesunięta lub zmieniła formę na online. Najbliższą konferencją będzie właśnie europejskie wydarzenie, organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne. Fakt, że jest ono organizowane jest w Polsce, wynika z aktywności stowarzyszenia, które kilka lat temu otrzymało prawa od IGS (International Geosynthetics Society) w celu zorganizowania EuroGeo w Polsce. Tego typu konferencja będzie pierwszą, która odbędzie się w krajach środkowo-wschodniej Europy. Celem Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego jest przybliżenie problematyki geosyntetyków polskim inżynierom oraz całemu środowisku osób związanych z budownictwem drogowym. Spotkanie to jest również platformą do wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami z różnych ośrodków naukowych – nie tylko europejskich. W gruncie rzeczy 30% uczestników to osoby spoza Europy. Konferencji tej towarzyszą targi, na których obecni są najwięksi światowi producenci, którzy zaprezentują najnowsze technologie oraz produkty. Targi, w których biorą udział międzynarodowe firmy, są doskonałym miejsce, w którym można znaleźć eksporterów oraz partnerów w Polsce. Wiele zagranicznych firm ma parterów handlowych w Polsce, jednak pokazanie się obok producenta jest bardzo ważne.

Może Pan, jako prezydent Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego, przybliżyć, czego można się spodziewać w ramach „EuroGeo7”?

Konferencja ma zróżnicowaną strukturę organizacyjną. W części prezentacyjnej będzie można wysłuchać materiałów przygotowanych przez różne ośrodki naukowe, praktyków oraz firmy, które zgłosiły swoje referaty. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim ze względu na fakt, że przeważająca część uczestników jest spoza Polski. Jednak w planach mamy wygospodarowanie jednego dnia, w którym zostaną przedstawione prezentacje w języku polskim. Otrzymaliśmy wiele deklaracji, również od osób, które nie władają językiem polskim, o możliwości przygotowania referatu w formie tłumaczeń. Mamy nadzieję, że opcja ta zachęci większą liczbę osób do udziału. Jest również przewidziany przyjazd kilku autorytetów z dziedziny geosyntetycznej, które wygłoszą specjalistyczne wykłady.

Odbędą się także sesje poświęcone sprawie ochrony środowiska oraz trwałości geosyntetyków. W ostatnim czasie w branży mamy wiele pytań dotyczących zastosowania wyrobów polimerowych, plastiku itp. W związku z tym chcemy przybliżyć problematykę wykorzystania trwałości polimerów stosowanych do geosyntetyków w świetle zagrożeń dla środowiska. Wierzymy, że  tworzywa sztuczne możemy podzielić na dobre i złe. Myślę, że geosynteryki należą właśnie do tych dobrych plastików, które pozwalają redukować emisję i oszczędzać materiały naturalne, takie jak kruszywa.

Dodatkowo przed konferencją planowane są jednodniowe workshopy, które będą prowadzone równolegle. Będą to dwa short course, czyli krótkie szkolenia. Pierwsze będzie poświęcone zbrojeniom geosyntetycznym nad palami, zaś drugie – problematyce projektowania i wykorzystywania geosyntetyków w budownictwie drogowym, autostradowym oraz lotniczym.

Wszyscy uczestnicy zarówno warsztatów, jak i konferencji otrzymają certyfikaty potwierdzające uczestnictwo z potwierdzeniem wymiaru liczby godzin lub odbytego szkolenia.

Jak bardzo potrzebne jest organizowanie tego typu przedsięwzięć? Czy mimo kolejnych konferencji, szkoleń osoby tworzące projekty i dobierające produktu mają z tym trudność?

Niestety inżynierowie kończący edukację w Polsce nie mają wystarczająco dobrej wiedzy z zakresu geosyntetyków. Studenci kończący kierunki inżynierii, takie jak np. architektura, mają zajęcia z wykorzystania konstrukcji drewnianych, żelbetowych, stalowych itp. Zaś żaden z kierunków nie posiada w ramach studiów zajęć z zastosowań geosyntetycznych. W związku z tym branża bardzo mocno na tym cierpi. Mniejsze imprezy zazwyczaj są mocno skierowane w stronę promocji jednego konkretnego materiału. Konferencja, jaką my organizujemy, to zbiór różnych konkurencyjnych materiałów i produktów pod jednym dachem, przez co bardzo szybko można zweryfikować informacje od producenta.

Czy polski rynek geosyntetyczny jest konkurencyjny na tle światowych firm?

Polscy wystawcy, którzy zgłosili się na targi, nie są zbyt liczną grupą, są to pojedyncze przypadki. Mamy nadzieję, że tegoroczne wydarzenie może pomóc polskim producentom mobilizować ich do aktywności na arenie międzynarodowej. Wierzymy, że oferta producentów zagranicznych stanie się impulsem do wyjścia na arenę międzynarodową rodzimym firmom. Oczywiście mamy w Polsce kilka firm, które prężnie działają na arenie Europejskiej oraz światowej, ale niestety jest to zdecydowana mniejszość.

Podczas konferencji pojawi się wystawa, która umożliwi zapoznanie się z najnowszymi ofertami producentów geosyntetyków w zakresie ich zastosowań. Jak często powstają nowe technologie, które warto omówić?

Jest bardzo dużo rodzajów i typów geosyntetyków, w związku z czym ich procesy technologiczne są bardzo zróżnicowane. Ciężko jednoznacznie określić, jak długo są prowadzone badania nad danym produktem. Jest to w dużej mierze zależne od wielkości projektu. Czteroletni interwał imprez pozwala producentom na spokojne przygotowanie nowości, a później przedstawienie ich na międzynarodowym forum.

Na rynku istnieje bardzo dużo firm zajmujących się dystrybucją geosyntetyków. Na co powinien zwrócić szczególną uwagę wykonawca szukający dostawcy tych materiałów? Tak, aby produkty faktycznie spełniały założone oczekiwania, a nie były wyborem ze względu na chwytliwe slogany marketingowe?

Bardzo ważny jest dobór geosyntetyków do ich funkcji i przeznaczenia. Jestem przeciwnikiem doboru geosyntetyku tylko pod względem parametrów. Ważne jest, aby wykonawca zwrócił uwagę na przeznaczenie. Szeroka normalizacja w zakresie geosyntetyków opisuje podstawowe funkcje i cechy w zakresie projektowania z użyciem geosyntetyów zgodnie z zapisami oraz intencjami projektantów.

Obserwujemy rozbieżności, które zależą od prowadzenia inwestycji. Realizacje prowadzone na zasadzie – realizuj zgodnie z przekazanym projektem, to często wykonawcy, którzy czują się zwolnieni z pewnego zakresu odpowiedzialności. Osoby te mają tendencję do stosowania geosyntetyków, które nie spełniają wszystkich wymagań. Natomiast w przypadku projektów w trybie projektuj i buduj, wykonawca musi dobrać już kompleksowe rozwiązanie z wykorzystaniem geosyntetyku, wybór ten wygląda zupełnie inaczej. W tym wypadku wykonawcy zdecydowanie bardziej zwracają uwagę na całościowe podejście. Dzięki temu geosyntetyk jest lepiej dobrany do założeń projektowych.

Jeżeli chodzi o informacje o doborze geosyntetyków do funkcji, w tym również syntetyków do zastoswań w  nawierzchniach, można znaleźć takie informacje na stronach międzynarodowego stowarzyszenia geosyntetycznego lub też na stronie internetowej polskiego stowarzyszenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, informacje można znaleźć na stronach internetowych:

https://psg-igs.pl/
https://www.geosyntheticssociety.org/

Zajmuje się Pan praktycznymi zastosowaniami geosyntetyków od ponad 25 lat. W tej branży chyba nic już Pana nie zaskoczy?

Branża bardzo dynamicznie się rozwija, przez co często spotykam się z sytuacjami, w których jestem zaskoczony. Producenci wciąż starają się udoskonalać swoje produkty, przez co następuje dynamika działalności. Będąc w komitecie ISO, zauważam, jak bardzo zmienia się ta branża. Nowe produkty zmuszają nas do poszerzania standardów. Konieczne jest również dodawanie nowych definicji dla nowych produktów. I to właśnie pokazuje, jak bardzo dynamicznie zmienia się ta branża. Zaskoczenia są częste i pewnie jeszcze wiele z nich jest przed nami.

Istnieje wiele nietypowych zastosowań geosyntetycznych. Praktycznie w każdej dziedzinie życia możemy spotkać zastosowanie geosyntetyku. Przykładem takiego zastosowania jest budownictwo morskie. Ciekawe jest również zastosowanie do budowy kolumn piaskowych w otulinie geosyntetycznej.

Aktywnie uczestniczył Pan w wielu projektach naukowo-badawczych oraz realizacjach praktycznych, związanych z wykorzystaniem geosyntetyków w wielu krajach. Jaki był najtrudniejszy przypadek, z którym przyszło się Panu zmierzyć?

Z początkiem pandemii uczestniczyłem w projekcie budowy przyczółka mostowego, który odbywał się na Bliskim Wschodzie. Ze względu na pandemię wyjazd nie był możliwy, dlatego też praca odbywała się zdalnie. Praca na odległość nad projektem okazała się nie lada wyzwaniem, które musiało zostać logistyczno-inżynieryjnie dopracowane. Jednak dzięki współpracy oraz dobrej organizacji wszystko się udało. Niestety pandemia również utrudnia pracę nad projektami. Wielu ludzi przebywa aktualnie w domu, przez co laboratoria są zamknięte lub nie dopuszczają osób spoza organizacji. W związku z czym najbardziej cierpią duże, międzynarodowe projekty badawcze.

Z niecierpliwością czekam na koniec pandemii, aby projekty naukowo-badawcze w sektorze geosyntetycznym mogły wrócić do dawnego poziomu zaawansowania.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij