Magazyn Autostrady wydanie nr 1-2/2015
Magazyn Autostrady wydanie nr 1-2/2015

Temat wydania: Innowacyjne konstrukcje drogowe. W numerze: Autostradowe obiekty mostowe zakrzywione w planie, Przegląd innowacyjnych rozwiązań drogowych, Budowa wiaduktu kolejowego na linii Chorzów Batory - Tczew. Polecamy: dodatek tematyczny dotyczący oświetlenia drogowego oraz obszerny dział relacji z wydarzeń branżowych.

AKTUALNOŚCI

Aktualności

Nowy tunel górski, egzoszkielet dla poszkodowanych w wypadkach samochodowych, nowe fotoradary i odcinkowy pomiar prędkości i wiele innych.

WYWIAD

Czy polskie drogownictwo zmierza w dobrym kierunku?

Wywiadu dla „Magazynu Autostrady” udzielił Jerzy Polaczek – były minister transportu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, obecnie poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W rozmowie z Anną Górską-Zychlą odpowiada na pytania związane z podsumowaniem starej perspektywy unijnej, priorytetami dla infrastruktury drogowej, a także innowacjami w polskim drogownictwie.

PRZEGLĄD

Przegląd innowacyjnych konstrukcji drogowych

Przegląd prezentuje innowacyjne rozwiązania stosowane w drogownictwie. Pokazujemy projekty zrealizowane w Polsce, m.in. długowieczny asfalt położony na drodze ekspresowej S8, sławny most w Mszanie, a także połączenie DTŚ z A1. Ze światowych realizacji zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie nowego mostu w Nowym Jorku, a także mostu nad cieśniną Bosfor.

OPINIE

Czy w Polsce łatwo wdrażać innowacyjne projekty?

Opinia ekspertów na wskazany temat.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Van Berde means THE BASE

Wywiad oraz artykuł poświęcony firmie Van Berde - jej działalności, obecnej kondycji i planowanej przyszłości.

TECHNOLOGIE

Autostradowe obiekty mostowe zakrzywione w planie

Współczesne duże obiekty mostowe bardzo często usytuowane są w ciągu drogi w przebiegu krzywoliniowym. Budowle mostowe zakrzywione w planie wymagają specjalnego doboru rodzaju łożysk i całego systemu ułożyskowania oraz dylatacji. Powodują trudności wykonawcze, szczególnie wówczas, gdy są to konstrukcje zespolone stalowo-betonowe. Budowle te są elementami dróg autostradowych lub ekspresowych i jako takie muszą być spójną kontynuacją tych dróg, w aspekcie parametrów geometryczno-technicznych trasy drogowej przeprowadzanej przez obiekty mostowe

KRAJ

Budowa nowego wiaduktu kolejowego na linii Chorzów Batory - Tczew

Budowa nowego wiaduktu kolejowego jest jednym z etapów przebudowy Węzła Zachodniego w Bydgoszczy, który jest zlokalizowany obok istniejącego wiaduktu na ulicy Nad Torem, w ciągu drogi krajowej nr 25 i 80. Stary układ drogowy funkcjonował w oparciu o dwie jezdnie o przekroju 2 m x 2 m, z rondem na skrzyżowaniu i jednoczesnym przesuniętym wlotem do centrum miasta zlokalizowanym pod starym obiektem kolejowym wykonanym przez firmę Beuchelt & Co. w 1893 r. Artykuł przedstawia projekt budowy nowego wiaduktu, wraz z opisem nowej konstrukcji, stosowanych technologii oraz wyzwań, które stały przed projektantami i wykonawcą inwestycji.

TECHNOLOGIE

Opony i nawierzchnie drogowe dla samochodów elektrycznych

Od czasu wynalezienia koła, które to wydarzenie miało miejsce około 6 tys. lat temu, rozpoczęła się era transportu kołowego trwająca do dzisiaj. W początkowym okresie koło, a często walec, wykorzystywane były jedynie do przesuwania ciężkich przedmiotów na niewielkie odległości. Potem pojawiły się pojazdy kołowe napędzane siłą mięśni zwierząt pociągowych. Dopiero pod koniec XVIII wieku zbudowano pierwsze pojazdy, które możemy zakwalifikować jako pojazdy samobieżne, czyli w obecnym rozumieniu − samochody. Pierwsze z nich napędzane były parą. Kilkadziesiąt lat później, dzięki rozwojowi metod magazynowania energii elektrycznej, zbudowane zostały pierwsze samochody o napędzie elektrycznym.

INŻYNIERIA RUCHU

Znaki drogowe: czas na zmiany – cz. II

Właściwe oznakowanie dróg stanowi dla kierowcy formę podania pomocnej dłoni w postaci dostarczenia niezbędnej i zasadnej informacji w zakresie korzystania z sieci drogowej. Przekaz ten to przykład realizacji celowego i ciągłego procesu organizowania ruchu drogowego i zarządzania nim. Komunikat może być związany z przekazem zakazującym, nakazującym lub tylko informującym. Niezwykle ważne jest, by informacja była zrozumiała dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi na drogach publicznych (niezależnie od innych ich cech i właściwości). Dotyczy to również zmienności osobniczych tych cech w populacji kierujących pojazdami w danej sieci.

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

Wypadek drogowy jako efekt złego stanu technicznego pojazdu

Stanem technicznym pojazdu określa się ogół pewnych cech, które pozwalają poruszać się danym pojazdem w bezpieczny sposób. Jest to oczywiście związane ze sprawnością podstawowych układów, za pomocą których kierowca panuje nad pojazdem w każdej chwili, zarówno w czasie jazdy, jak i postoju.

PRAWO I ADMINISTRACJA

Prawo ochrony środowiska zmienia się i będzie się zmieniać

Artykuł przedstawia najważniejsze zmiany, które zaszły w 2014 roku w prawie ochrony środowiska. Autorzy prezentują m.in. ustawę obowiązującą od 5 września 2014 roku, która dostosowywała polskie prawo do unijnych standardów, a konkretnie – do Dyrektywy 2010/75/UE/.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Największą siłą firmy są ludzie z pasją

W 2015 roku firma Neurosoft przeniesie się do nowej siedziby, gdzie wraz z Politechniką Wrocławską stworzy podwaliny pod Centrum Kompetencyjne Inteligentnych Systemów Transportu. W tym roku zamierza również uczestniczyć w targach w Paryżu i Szanghaju. Te i wiele innych ciekawych tematów w rozmowie z Karolem Gajdą, menedżerem ds. marketingu, z firmy Neurosoft.

Oświetlenie drogowe

Dodatek tematyczny: Oświetlenie drogowe

Dodatek prezentuje oświetlenie drogowe pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego, aspektów prawnych, a także pokazuje przegląd stosowanych technologii.

WYDARZENIA

Wydarzenia branżowe

Wydzielona część Magazynu Autostrady poświęcona relacjom z konferencji, których Magazyn Autostrady był patronem medialnym. W tej części m.in. LVII Techniczne Dni Drogowe, 82. Seminarium Stowarzyszenia KLIR, Transport Problems 2014.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij