4 marca br. w katowickim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, konsorcjum STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o. oraz STRABAG Sp. z o.o. podpisały kontrakt na budowę 16,7-kilometrowego odcinka autostrady A1.

Chodzi o odcinek autostrady A1 pomiędzy węzłem Zawodzie (bez węzła) i węzłem Woźniki (wraz z węzłem). Na realizację całości inwestycji wykonawca będzie miał 30 miesięcy, nie wliczając okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca), co oznacza, że z nowego odcinka autostrady A1 kierowcy będą mogli korzystać w drugiej połowie 2019 roku. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 467 mln zł netto (574 mln zł brutto).

W ramach kontraktu wykonywanego w formule buduj powstanie 16,7 km autostrady A1 o nawierzchni betonowej z węzłem drogowym Woźniki i dwoma miejscami obsługi podróżnych (MOP-y) Starcza. Ponadto wykonawca przebuduje drogę wojewódzką nr 904, pięć dróg powiatowych i gminnych, a także media branżowe – elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i wodociągowo-kanalizacyjne. W ramach podpisanej umowy powstaną nie tylko wiadukty w ciągu autostrady i dróg poprzecznych czy mosty nad rzeką Kamieniczką oraz potokiem kamienickim, ale także przejścia dla małych i dużych zwierząt, które umożliwią zwierzynie spokojne przemieszczanie się poprzez linię autostrady.

Przypomnijmy, że budowę autostrady A1 Rząsawa (koniec obwodnicy Częstochowy) - Pyrzowice podzielono na cztery zadania: odcinek F od węzła Rząsawa (z węzłem) do węzła Blachownia (z węzłem) o długości 20,3 km, odcinek G od węzła Blachownia (bez węzła) do węzła Zawodzie (z węzłem) o długości 4,7 km, odcinek H od węzła Zawodzie (bez węzła) do węzła Woźniki o długości 16,7 km oraz odcinek I od węzła Woźniki (bez węzła) do węzła Pyrzowice (bez węzła) o długości ok. 15,2 km. Wykonawcą dwóch ostatnich są spółki z Grupy STRABAG.
Odcinek A1 z Rząsawy do Pyrzowic o łącznej długości 56,9 km połączy zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju z miastami aglomeracji śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, a także odciąży Częstochowę z ciężkiego ruchu komunikacyjnego.