Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku w tym roku zaplanował rozpoczęcie 11 inwestycji drogowych. Wiele z nich ma poprawić dojazd mieszkańców Pomorskiego do autostrady A1.

Ruszyły pierwsze w tym roku przetargi na budowy dróg wojewódzkich w Pomorskiem. Są to m.in. remonty dróg wojewódzkich łączących autostradę A1 z Pruszczem Gdańskim, Godziszewem czy Starogardem Gd. W sumie władze województwa planują w tym roku 12 inwestycji drogowych.  ZDW w Gdańsku ogłosił ostatnio przetarg na rozbudowę dwóch odcinków drogi nr 226 o łącznej długości 10 km. Z jednej strony (jako ul. Zastawna) łączy ona Pruszcz Gdański z węzłem Rusocin na autostradzie A1, a z drugiej – prowadzi z Pruszcza do Przemkowa do węzła na trasie S7. Wygodniejszy dojazd do A1 będą mieli też mieszkańcy Godziszewa. Drogowcy przebuduą ponad 9- kilometrowy odcinek drogi nr 224 z Godziszewa do węzła Stanisławie na autostradzie A1. Jezdnia zostanie poszerzona do7 metrów, przebudowane zostanie skrzyżowanie z DW nr 222. Te roboty również mają zakończyć się w lutym 2018 r. O lepsze połączenie z autostradą A1 zabiegali też mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Już niedługo rozpocznie się przebudowa dróg nr 222 i 229 ze Starogardu do węzła Pelplin na A1.

Dojazdy do autostrady to jednak nie jedyne prace, jakie będą w tym roku prowadzone w Pomorskiem. Jedną z największych inwestycji w regionie jest budowa pierwszej części obwodnicy Kartuz, która połączy trasę wojewódzką nr 224 we wsi Grzybno (kierunek – Przodkowo) z DW 211 do Żukowa i drogi krajowej nr 20. Inwestycja już ruszyła. Drogowcy przebudują kilometrowy fragment DW nr 224 (w śladzie ul. Węglowej) i zbudują ponad kilometrowy fragment nowej trasy od skrzyżowania z ul. 3 maja do DW 211. Cała obwodnica ma mieć 9 km długości i będzie kosztować ponad 40 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w ramach dofinansowania unijnego na lata 2014- 2020.

Rynek Infrastruktury